5 wskazówek przed rozpoczęciem tynkowania maszynowego

1- Zweryfikuj, czy tynkowanie maszynowe to odpowiedni wybór

Jeśli decydujesz się na tynkowanie maszynowe jako alternatywę dla tradycyjnego tynkowania ręcznego, już pewnie masz pojęcie, na czym to polega. W skrócie: tynki maszynowe i ręczne różnią się głównie sposobem aplikacji. W pierwszym przypadku tynk nakładany jest na ściany i sufit za pomocą pistoletów natryskowych, podczas gdy w drugim – jak sama nazwa wskazuje – ręcznie.
Obie metody są dobre, ale tynkowanie maszynowe odbywa się znacznie szybciej. Dlaczego więc niektórzy wciąż wybierają tynkowanie ręczne? To proste – chociaż tynkowanie maszynowe może być realizowane zarówno na dużych, jak i małych powierzchniach, to przy niewielkich obszarach czas potrzebny na przygotowanie sprzętu (rozkładanie agregatu tynkarskiego, ustawianie, rozwijanie i zwijanie węży) może po prostu nie być opłacalne. Dlatego pamiętaj, że przy bardzo małych powierzchniach zaleca się albo tynkowanie ręczne, albo zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych.

2- Zaznajom się z zaletami tynkowania maszynowego

Najważniejszą korzyścią jest przede wszystkim szybkie tempo prac. Jeśli planujesz tynkowanie dużych powierzchni, dzięki tynkowi maszynowemu możesz zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Z perspektywy klienta to oszczędność czasu i pieniędzy, a dla wykonawcy – wygodne stosowanie tynku, brak konieczności przechowywania betoniarki, piasku czy wapna na placu budowy.
Szacuje się, że ta metoda jest nawet do czterech razy szybsza niż tynkowanie ręczne.
Pozostałe korzyści to m.in.: łatwe równomierne rozprowadzanie, dobre przyleganie do podłoża, przygotowanie mieszanki w agregacie – mniej komplikacji i mniej pracy fizycznej.

5 wskazówek przed rozpoczęciem tynkowania maszynowego

3- Wady tynkowania maszynowego

Tynkowanie maszynowe ma także kilka wad, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac. Jak już wspomniano, ta metoda nie sprawdza się na małych powierzchniach. Małe powierzchnie o ile klient się zdecyduje na tynkowanie, musi liczyć się z ceną dwu a nawet trzy krotnie wyższą. Dodatkowo niektóre obszary domu (np. malutkie wnęki) i tak wymagają wykończenia ręcznego. Pamiętaj też, że tynkowanie maszynowe jest możliwe tylko wewnątrz pomieszczeń – prace zewnętrzne są możliwe lecz na przykład warunki pogodowe mogą bardzo utrudniać tynkowanie.
Z technicznego punktu widzenia tynkowanie maszynowe wymaga doświadczenia i pewności siebie podczas pracy. Dlaczego? Materiał na poszczególnych etapach nie może zbyt szybko zastygać przed zakończeniem wygładzania. Dlatego warto postawić na specjalistyczną firmę, mającą doświadczenie w tynkowaniu maszynowym.

4- Wybierz odpowiedni rodzaj tynku do tynkowania maszynowego

Podział tynków maszynowych jest podobny do tradycyjnych – zależy od składu mieszanki tynkarskiej. Najpopularniejsze to tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne:
Tynki cementowo-wapienne – składają się z wody, cementu, wapna i piasku. To mocne, dwuwarstwowe zaprawy trudniejsze w nakładaniu, ale nadają się do każdego pomieszczenia.
Tynki gipsowe – łatwe w obróbce. Wystarczy jedna warstwa tynku tego typu. Nie stosuj ich w wilgotnych miejscach, takich jak łazienka aczkolwiek producęci materiałów już posiadają odpowiednie tynki gipsowe do pomieszczeń mokrych.

odpowiedni rodzaj tynku

5- Jakie pytania mogą być zadane przez firmę specjalizującą się w tynkach maszynowych?

  • Jaki jest obszar, który ma być poddany tynkowaniu?
  • Czy dokonano profesjonalnego pomiaru ścian i sufitów?
  • Jaką ma wysokość konstrukcyjną obszar przeznaczony do tynkowania?
  • Jaki rodzaj tynku ma zostać zastosowany?
  • Jakie materiały wykończeniowe są planowane do użycia w poszczególnych pomieszczeniach?
  • Z jakiego materiału wykonany jest budynek?
  • Jak ocenia się jakość wykonania murów?
  • Jak prezentuje się rozmieszczenie stolarki okiennej i drzwiowej?
  • Czy na miejscu dostępne są prąd i woda?
  • Czy potrzebne będą dodatkowe instalacje elektryczne i wyposażenie, np. beczki z wodą?

Bądź czujny, gdy firma specjalizująca się w tynkowaniu maszynowym:

  1. Nie posiada wpisu w rejestrach CEIDG.
  2. Nie ma oficjalnej strony internetowej ani dostępnych informacji online.
  3. Nie prezentuje zdjęć z poprzednich realizacji.
  4. Jest stosunkowo nowa na rynku tynkarskim.
  5. Wymaga zaliczki, nie podając konkretnych szczegółów dotyczących prac.
  6. Unika podpisania umowy i nie ustala harmonogramu prac.
  7. Podaje podejrzanie krótkie terminy realizacji, na przykład jest gotowa rozpocząć prace natychmiast po otrzymaniu telefonu (brak innych zleceń).
  8. Nie dokonuje wyceny prac na miejscu, preferując zdalne ustalenie kosztów.
  9. Nie zadaje istotnych pytań dotyczących powierzchni, rodzaju ścian i tynków.
  10. Nie precyzuje szczegółów w umowie, np. brak informacji o kosztach lub prac dodatkowych.

Na skróty: