Poradnik

Co Dalej po Zakończonych Pracach Tynkarskich?

1. Oględziny Po Zakończonej Pracy

Po zakończeniu tynkowania, pierwszym krokiem są dokładne oględziny. Skupmy się przede wszystkim na stanie ścian oraz zabezpieczonych elementach otoczenia, takich jak stolarka okienna czy drzwiowa. Sprawdźmy, czy prace nie spowodowały żadnych uszkodzeń.

2. Odbiór Prac Tynkarskich

Odbierając prace tynkarskie, skoncentrujmy się na geometrii, pionach i kątach. Wszystko powinno być wykonane równo i zgodnie z umową. Warto mieć w umowie normę , która precyzyjnie opisuje, jak należy dokładnie odebrać tynk. Zwróćmy szczególną uwagę na kąty, zwłaszcza w obszarach w których jest to bardzo potrzebne (kuchnia, łazienka, WC).

3. Pochłaniacz Wilgoci i Przyspieszenie Schnięcia

Zalecany jest dodatkowy sprzęt w postaci pochłaniacza wilgoci czy też wentylatora cyrkulacyjnego, aby ściany szybciej wyschły. W zimie wręcz trzeba używać dmuchaw czy pochłaniaczy, latem – otwierać okna. Po wykonaniu prac, warto zwrócić uwagę czy firma posiada taki sprzęt. 

4. Gwarancja na Tynki

Niebagatelny jest czas i zakres gwarancji. W przypadku prac budowlanych, gwarancja obejmuje zarówno robociznę (np. na 24 miesięcy), jak i materiały. Warto ustalić wszystkie formalności związane z gwarancją na etapie podpisywania umowy.

5. Prace Wykończeniowe Przed Malowaniem

Samo tynkowanie nie gwarantuje idealnej powierzchni zbliżonej do gładzi lecz jakość tynków gipsowych powinna być na wysokim poziomie. Przed przystąpieniem do malowania powierzchni otynkowanej zaprawą cementowo-wapienną trzeba dodatkowo wygładzić. To kluczowy krok, aby uzyskać estetyczny efekt końcowy.

6. Dbanie o Tynk i Ściany

O tynki należy dbać zgodnie z kartą techniczną produktu. W przypadku jakichkolwiek problemów, warto skontaktować się z firmą, która przeprowadziła prace w obiekcie. Trzeba pamiętać że tynk wewnętrzny musi mieć temperaturę użytkową która nie może spaść poniżej 5°C

Na skróty: