Tynk Maszynowe Wycena

Jak wycenić Tynk Maszynowe?

W tym miejscu napiszę, jak wyceniamy prace tynkarskie i dlaczego niektóre otwory odliczamy, a nie które nie i co ma wpływ na cenę tynków maszynowych.

Każdego klienta interesuje cena ostateczna, bo wtedy jest pewny, że wie, na czym stoi. Więc jak pogodzić te dwie strony.
W naszym przypadku ceny ustalamy na podstawie obmiarów, które wykonujemy przed przystąpieniem do prac i jeszcze przed decyzją klienta czy wybiera naszą firmę.

Kontrola ścian na budowie. Jak się ma kontrola do wyceny tynków maszynowych.

Przyjeżdżając na budowę, wykonuję kilka pomiarów i sprawdzam w jakim stopniu są ściany, jakie są odchyłki od pionu i płaszczyzny. Kolejnym etapem są kąty, które sprawdzam skrupulatnie w pomieszczeniach typu: łazienka czy kuchnia.
Aby wszystko było na przyzwoitym poziomie i cena była niska, ściany nie powinny mieć większych odchyłek niż 0.5cm na metrze, lecz nie więcej niż 1cm pomiędzy ścianami równoległymi.
Jeżeli jest wszystko ok, przechodzę do kolejnych prac, jakim jest wyliczenie metrów.

Obmiar i wycena tynków.

Jak wykonuję obmiar i wyceniam usługę. Biorę pod uwagę piony, płaszczyzny, kąty ale też ilość otworów okiennych czy drzwiowych. Wyliczając pokój, liczymy ściany a otwory są odejmowane tylko wtedy gdy powierzchnia otworu przekracza 3m2.
Ale dlaczego nie odliczać otworów drzwiowych jak tynku tam nie ma? 
Odpowiedz jest prosta a więc podajmy przykład dwóch wyliczeń.

Liczymy przykładowo w cenie 40zł/m2 pokój, który ma 60m2, drzwi i okno tarasowe o powierzchni 10m2 (5x2m). Okno tarasowe odliczam, a 3m2 zostaje na obróbkę.
– 60m2-10m2+3=53m2
– wynik 2120zł

Teraz pokój, który ma 60m2 i posiada dwoje drzwi i dwa okna poniżej 3m2 które nie są odliczane. 
– 60m2
– wynik 2400zł

Tynki maszynowe  i ich wycena pod względem naszych pracy wygląda tak. Drzwi mają obstawiane deski dla uzyskania płaszczyzny. Oknach mają narożniki, dlatego nie odliczamy otworów poniżej 3m2, a gdy musielibyśmy odliczyć otwory, to cena na pewno byłaby wyższa.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przyjazd firmy na budowę. Wyliczenie metrów aby oszacować cenę końcową i podjąć decyzję czy szukać kolejnej firmy. Jest jeden moment, kiedy cena nie może być oszacowana do końca. Dzieje się to w przypadku kiedy ściany odbiegają od normy, mówiąc krótko, zostały źle wymurowane.

Podsumowują

Aby uczciwie wycenić prace tynkarskie, firma musi być na budowie, można też we własnym zakresie policzyć metry, aby mieć jakiś zarys tego, czego możemy się spodziewać.
Na mojej stronie znajduje się też kalkulator wyceny, który przybliża wycenę i może pomóc w podjęciu decyzji, ale i tak zawsze końcową wycenę dajemy podczas spotkania na budowie.

Co jest ważne w skrócie przy wycenie tynków maszynowych.

1. Kontrola wymurowanych ścian
2. Obmiar ścian i sufitów
3. Wycena usługi
4. Cena końcowa
5. Ustalenie terminu prac